منحنی بازده و رکود

حقوق و دستمزد غیر کشاورزی، 372 هزارنفر در ماه ژوئن رشد کرد. توجه سرمایه‌گذاران در این هفته به گزارش مشاغل ماه ژوئن معطوف بود. نگرانی‌ها در مورد این‌که اقتصاد در حال ورود به رکود است با منفی شدن تخمین GDP حقیقی در فصل دوم تشدید شد. رشد GDP حقیقی در فصل اول 2022 کاهش یافت؛ و فقط دو رشد منفی متوالی از GDP حقیقی لازم است تا از لحاظ تئوری به رکود برسیم. هرچند رشد منفی در سه ماههه دوم امسال پیش‌بینی نمی‌شود، اما تخمین زده می‌شود تا در سال 2023 یک رکود خفیف تجربه شود.

با این اوصاف، همه نگاه‌ها به گزارش اشتغال ژوئن دوخته شده بود، زیرا اگر رشد حقوق و دستمزد شدیدا نزولی ‌می‌بود، این شواهد را تقویت می‌کرد که اقتصاد به سمت یک رکود تمام عیار همراه با افزایش بیکاری و کاهش گسترده فعالیت‌های اقتصادی که خیلی قبل از آن رخ داده بود، در حرکت است.

برعکس، گزارش حقوق و دستمزد در ماه ژوئن یک رشد شگفت‌آوری را به ارمغان آورد. مجموع حقوق و دستمزد غیرکشاورزی به میزان قابل توجهی افزایش یافت، میانگین افزایش شغل در سه ماه گذشته هم 375 هزار شغل بوده است. این رشد قوی به سختی با رکود اقتصادی سازگار است. استخدام در ماه ژوئن به صورت گسترده انجام شد و بخش دولتی تنها بخش عمده‌ای بود که کاهش را ثبت کرد.

نظرسنجی خانوار نیز اخبار مثبت مشابهی را ارائه کرد. نرخ بیکاری در 3.6٪ ثابت ماند، مشارکت نیروی کار در طول ماه ضعیف‌تر از حد انتظار بود، که به این معنی است که بعید است بازار کار در آینده نزدیک به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این حال، تعدیل در رشد درآمد نشان می‌دهد که به نظر نمی‌رسد بازار کار بیش از این فشرده شود. میانگین درآمد ساعتی در طول ماه 0.3 درصد افزایش یافت. این افزایش معادل 5.1 درصد نسبت به سال گذشته است که تا حدودی کمتر از رشد 5.3 درصدی ثبت شده در ماه می است.

پایین‌ترین سطح شاخص ISM PMI خدمات در دو سال اخیر. نکته مهم این است که کاهش سرعت اقتصاد با رکود یکسان نیست. رشد اقتصادی مطمئناً در حال حاضر کند به نظر می‌رسد. شاخص خدماتISM  در ماه ژوئن به 55.3 کاهش یافت. در حالی که معیار فعالیت تجاری در طول ماه به شدت افزایش پیدا کرد، زیرشاخص سفارش‌های جدید آینده‌نگر کاهش یافت. با وجود کاهش، سفارشات جدید در سطوحی باقی می‌مانند که نشان دهنده گسترش در بخش خدمات است.

شاخص‌های پیشرو در بخش کارخانه‌‌ای به خوبی ظاهر نشده‌اند، زیرا زیرشاخص سفارش‌های جدید شاخص تولید ISM اخیراً در محدوده انقباض قرار گرفته است. واگرایی بین این دو با توجه به کاهش هزینه‌ها برای کالاها منطقی است زیرا تورم قدرت خرید مصرف‌کننده را کم می‌کند و خطرات کووید کاهش یافته تقاضای خدمات متوقف‌شده را آزاد می‌کند. سرعت کندتر واردات نیز نشان دهنده تعدیل در هزینه کالا است. پس از کاهش در ماه آوریل، کل واردات در ماه می تنها 0.6 درصد افزایش یافت. این افزایش اندک با افزایش 1.2 درصدی صادرات بهبود یافت. در مجموع، شکاف تجاری به 85.5 میلیارد دلار کاهش یافت که کمترین کسری در شش ماه گذشته است. به نظر می رسد با کاهش تقاضای داخلی برای کالاها، سرعت واردات بیشتر کاهش یابد.

افزایش مجدد نرخ بهره 75 واحدی در راه است. فدرال رزرو مطمئناً از سرعت کندتر رشد دستمزدها استقبال خواهد کرد. صورتجلسه 14-15 ژوئن FOMC این هفته منتشر شد. نکته مهم در این صورتجلسه این بود که شرکت کنندگان جلسه عموماً از تصمیم برای افزایش نرخ بهره فدرال به میزان 75 واحد به منظور کاهش تورم فزاینده حمایت می‌کردند. جدای از قرائت تورم CPI فراتر از انتظارات، افزایش غیرمنتظره معیارهای انتظارات تورمی بلندمدت باعث مکث چند سیاستگذار شد. از بین رفتن انتظارات تورمی بلندمدت و بالا رفتن از آن، دستیابی به فرود نرم (کاهش حجم اقتصاد بدون ورود به رکود) را چالش برانگیزتر می‌کند.

2 شغل در مقابل هرکارگر بیکار. در کنفرانس‌های مطبوعاتی اخیر FOMC، پاول، رئیس فدرال‌ رزرو، سطوح بسیار بالا فرصت‌های شغلی را که توسط نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش کار               (JOLTS) اندازه‌گیری شده است، به عنوان شواهدی از بازار کار داغ که نیاز به خنک‌سازی دارد، ذکر کرده است. JOLTS ماه می اولین نشانه‌ای را ارائه کرد که علیرغم سرعت قوی رشد حقوق و دستمزد، ممکن است کارفرمایان شروع به لغو برنامه‌های استخدام کنند. مجموع فرصت های شغلی در ماه می 427 هزار کاهش یافت. شمارش 11.3 میلیون نفر در مقایسه با هنجارهای اخیر هنوز بالاست. با این حال، این کاهش ماهانه بزرگترین کاهش از زمان تلفات ناشی از کووید در بهار 2020 بود. علاوه بر این، نرخ ترک خدمت از 3.0 درصد در ماه قبل به 2.8 درصد کاهش یافت، که نشان می‌دهد شاید کارگران کمی احساس امنیت کمتری داشته باشند. چشم انداز بازار کار اخراج‌ها اندکی افزایش یافت و در ماه می 77 هزار افزایش یافت. همانطور که اشاره شد، 1.9 فرصت به ازای هر کارگر بیکار باقی مانده است، که نشانه ای از این است که بازار کار به شدت فشرده است.

یورو و ین در حال نابودی. رالی دلار آمریکا در این هفته بیش از حد افزایش یافت و ردپایی از تخریب را در سراسر بازارFX  به جای گذاشت. نگرانی از اینکه اقتصاد جهانی به سمت رکود می رود زیرا نرخ های بهره با سرعت تمام افزایش یافته و مخارج دولت عقب نشینی می کند، سرمایه گذاران را  در بازار فارکس به سمت ارزهای ایمن سوق می دهد.

در همین حال، هر ارز Major دیگر برچیده شده است. یورو به دلیل بحران انرژی نابود شده است، که آن را از سلاح اصلی خود – مازاد تجاری عظیم – محروم کرده است. ین به دلیل امتناع بانک مرکزی ژاپن از در نظر گرفتن نرخ های بالاتر ویران شده است، در حالی که پوند انگلیس به تصویری از بازارهای سهام طوفانی تبدیل شده است.

کاهش همزمان اشتغال و نرخ بیکاری در کانادا. هفته گذشته شاهد برخی اخبار ضعیف در مورد اقتصاد کانادا بودیم که می‌تواند نشان دهنده کاهش رشد در اواخر سال 2022 و پیشروی به سال 2023 باشد. بازار کار در ماه ژوئن ماه ناامیدکننده‌ای را پشت سر گذاشت. اشتغال کانادا به طور غیرمنتظره ای در ماه گذشته 43200 نفر کاهش یافت. از سوی دیگر، نرخ بیکاری به 4.9 درصد کاهش یافت، که پایین ترین سطح ثبت شده از اواسط دهه 1970 است. به طور جداگانه، نظرسنجی چشم انداز کسب‌وکار سه ماهه دوم بانک مرکزی کانادا سرعت رشد مناسبی را در دوره آوریل تا ژوئن نشان داد، زیرا تراز فروش گذشته از آن نظرسنجی از 42+ در سه ماهه اول به 48+ در سه ماهه دوم رسید. با این حال، نشانه‌هایی از رشد آهسته‌تر در آینده وجود داشت، زیرا تراز فروش آینده از 11- در سه ماهه اول به 26- در سه ماهه دوم کاهش یافت. علاوه بر این، حدود 78 درصد از شرکت‌ها گفتند که انتظار دارند تورم در دو سال آینده به بالای 3 درصد برسد، که نشان می‌دهد افزایش نرخ‌ها ادامه خواهد داشت، در حالی که کاهش قیمت نفت از اوایل ژوئن می‌تواند بر درآمد و چشم‌انداز رشد کانادا در فصول آتی تأثیر بگذارد. در حالی که ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که رشد تولید ناخالص داخلی کانادا سقوط کند، به‌ویژه با توجه به پیش‌بینی ما برای سقوط ایالات متحده به رکود خفیف در سال 2023، انتظار کاهش رشد را در طول زمان داریم؛ اما کاهش رشد به 1.5 درصد در سال 2023.

افزایش مجدد 50 واحدی نرخ بهره استرالیا. از نظر سیاست پولی، بانک مرکزی استرالیا (RBA) در نشست ژوئیه خود، پس از افزایش مشابه در ماه ژوئن، 50 واحد نرخ نقدی خود را افزایش داد و به 1.35 درصد رساند. با این وجود، بیانیه همراه از نظر لحن متعادل بود. بانک مرکزی اعلام کرد در حالی که عوامل جهانی و محلی در افزایش فشار قیمت‌ها نقش داشته‌اند، انتظار می‌رود تورم CPI در اواخر امسال به اوج خود برسد و در سال آینده به محدوده 2 تا 3 درصد کاهش یابد و انتظارات تورمی میان‌مدت به خوبی ثابت بماند. و در حالی که RBA مشاهده کرد که روند اخیر هزینه‌های خانوار مثبت بوده است، برخی عدم قطعیت‌ها پیرامون چشم‌انداز مصرف‌کننده همچنان وجود دارد. قیمت‌های بالاتر که بر درآمدهای واقعی تأثیر می‌گذارند، نرخ‌های بهره بالاتر و کاهش قیمت مسکن از نکات منفی بالقوه هستند، اگرچه سطح پس‌انداز خانوار همچنان بالا باید یک عامل حمایتی باشد. در مجموع، RBA گفت که “انتظار دارد گام های بیشتری در روند عادی سازی شرایط پولی استرالیا در ماه های آینده بردارد” اما همچنین اندازه و زمان افزایش نرخ بهره در آینده به داده های دریافتی و ارزیابی دورنمای تورم و بازار کار بستگی دارد. با توجه به اظهارات بانک مرکزی، ما با چشم انداز خود برای افزایش 50 واحدی دیگر نرخ بهره در ماه آگوست مطمئن هستیم، قبل از اینکه بانک مرکزی در جلسات بعدی به نرخ های افزایشی با افزایش 25 واحدی کوچکتر یا حتی توقف کوتاهی در جلسات بعدی بازگردد.