تاکید بر رکود اقتصادی توسط رکود بازار مسکن

خرده فروشی

  • داده‌های این هفته نگرانی‌ها مبنی بر اینکه اقتصاد ایالات متحده در حال حاضر در رکود قرار دارد را کاهش داد، اما برای تغییر دیدگاه مبنی بر اینکه اجتناب از رکود در فصول آینده سخت خواهد بود، کار چندانی انجام نداد. کاهش قیمت بنزین در ماه جولای، بر اساس آخرین ارقام خرده فروشی، به افزایش مصرف واقعی کمک کرد. فروش اسمی در طول ماه ثابت بود، اما با کاهش 7.6 درصدی قیمت بنزین بر اساس شاخص قیمت مصرف‌کننده و رشد قیمت‌های سایر کالاها با سرعت ملایم‌تری، تخمین زده می‌شود که خرده‌فروشی واقعی 0.6 درصد افزایش یافت.
  • ادعاهای بیکاری

در عوض، هزینه‌ها به طور فزاینده‌ای به درآمد بازار کار وابسته خواهد بود. به همین منظور، روند افزایشی در ادعاهای بیکاری اولیه، در چند هفته گذشته متوقف شده است. پرونده های جدید هفته منتهی به 12 آگوست پس از رسیدن به بالاترین سطح سال 261 هزار در یک ماه پیش، به 250 هزار کاهش یافت. میانگین چهار هفته‌ای نیز برای اولین بار از آوریل کاهش یافت.

  • تولیدات صنعتی

در نشانه دیگری که فعالیت اقتصادی هنوز به طور گسترده کاهش نیافته است، تولید صنعتی پس از رکود کم و بیش در دو ماه قبل، در ماه جولای 0.6 درصد افزایش یافت. این بهبود تا حد زیادی ناشی از افزایش تولید خودرو بود، زیرا مشکلات شدید عرضه برای صنعت در حال کاهش است. بدون احتساب وسایل نقلیه موتوری و قطعات، تولیدات کارخانه‌ای نیز افزایش یافت. با این حال، افزایش 0.3 درصدی برای غلبه بر افت ماه‌های می و ژوئن کافی نبود و نشانه‌های بیشتری نشان می‌دهد که روند تولید از اوایل امسال ضعیف شده است.

نظرسنجی شاخص تولیدات نیویورک در روز دوشنبه به چشم انداز تولید کمک نکرد، اولین PMI اوت که منتشر شد، و دومین کاهش شدید در رکوردهای مربوط به سال 2001 بود. نظرسنجی فدرال رزرو فیلادلفیا که در روز پنجشنبه منتشر شد، وضعیت مناسب‌تری را ترسیم کرد. تصویر؛ هم گزارش سرفصل و هم ورژن موزون ISM از نظرسنجی در ماه آگوست به محدوده مثبت بازگشتند. با این حال، در نظر گرفتن این دو نظرسنجی با هم نشان می‌دهد که سفارش‌های جدید با سرعتی که هرگز در خارج از رکود مشاهده نشده است، کاهش پیدا کرده است.

جلوگیری از رکود نیز دشوار به نظر می رسد زیرا بازار مسکن همچنان در حال سقوط آزاد است. فروش خانه‌های موجود برای ششمین ماه متوالی کاهش یافت و به پایین ترین سطح در بیش از دو سال گذشته رسید. تقریباً دو برابر شدن نرخ وام مسکن در سال گذشته به وضوح شروع به فشار بر قیمت‌ها کرده است. رشد قیمت در بعد سالانه به 10.8 درصد در ماه ژوئیه برای خانه های موجود فروخته شده کاهش یافت. با قیمت‌های فروش تحت فشار، سازندگان همچنان به کاهش طرح‌های انقباض جدید ادامه می‌دهند. مجوزهای تک خانواده در ماه ژوئیه برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافت، در حالی که احساسات سازندگان در ماه آگوست کاهش یافت. اگر خبر خوبی برای بخش مسکن وجود داشته باشد، این است که نرخ وام مسکن در هفته‌های اخیر اندکی کاهش یافته است. سازندگان همچنین با واحدهای چندخانواده رو به جلو حرکت می‌کنند و کل آسیب را به عرضه مسکن محدود می‌کنند که ساخت‌وساز تک‌خانواری به دلیل کاهش قیمت‌دهی کاهش می‌یابد.

در مجموع، شاخص های اصلی فعالیت همچنان نشان می دهد که اقتصاد در حال تلاش برای رشد است. افت 0.4 درصدی شاخص اقتصادی پیشرو در ماه جولای، پنجمین کاهش ماهانه متوالی را رقم زد. طی شش ماه گذشته، این شاخص0.27  درصد کاهش یافته است. با این حال، روند کاهش شاخص همراه با انتظار ما برای انقباض بیشتر سیاست پولی، از دیدگاه ما حمایت می‌کند که اقتصاد ممکن است در ابتدای سال آینده به خوبی وارد رکود شود.

تورم در کانادا ممکن است نشانه هایی از کاهش را نشان دهد. به طور کلیCPI  در ماه جولای به 7.6 درصد کاهش یافت که ناشی از کاهش قیمت بنزین و انرژی بود. با این حال، میانگین سه شاخص هسته تورم به 5.3 درصد رسید که نشان می‌دهد فشارهای اساسی قیمت‌ها در حال حاضر همچنان بالا هستند. ماکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا (BoC) در مقاله‌ای با گرایش جنگ‌طلبانه پس از انتشار تورم گفت که علیرغم احتمال اوج گرفتن قیمت‌ها، تورم احتمالاً برای مدتی بسیار بالا باقی می‌ماند، که مستلزم انقباض پولی بیشتر است.

در آخر، مکلم بیان کرد که تا زمانی که تورم به هدف 2 درصد نرسد، کار بانک مرکزی تمام نخواهد شد. انتظار داریم بانک مرکزی کانادا در سپتامبر 50 واحد افزایش نرخ داشته باشد و پس از دو افزایش 25 واحدی دیگر در سه ماهه چهارم، به چرخه انقباض پولی خود تا پایان سال 2022 پایان دهد. در پایان چرخه انقباض، نرخ سیاستBoC  را 3.50 درصد پیش بینی می کنیم. با توجه به پیش بینی ما برای کاهش شدید رشد، انتظار داریم بانک کانادا برخی از این افزایش نرخ‌ها را کاهش دهد و در نیمه دوم سال 2023 کاهش نرخ بهره را آغاز کند.