میزبانی لاگارد از بیلی و پاول تورم و وضعیت تولیدی آمریکا

هفته گذشته در اقتصاد کلان جهانی:

در هفته گذشته توجه بازار به شهادت پاول، رئیس فدرال رزرو، در مقابل کنگره متمرکز شد. پاول گزارش سیاست پولی شش ماهه فدرال رزرو را به کمیته بانکداری، مسکن و امور شهری سنا و روز پنجشنبه به کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان ارائه کرد. رئیس پاول در شهادت خود بیشتر احساساتی را تکرار کرد که قبلاً در بیانیهFOMC  و کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه هفته گذشته بیان شده بود، درست زمانی که کمیته نرخ وجوه فدرال را 75 واحد افزایش داد. به طور خلاصه، فدرال رزرو افزایش فشار قیمت‌ها را به عنوان یک خطر مهم برای سلامت بلندمدت اقتصاد می‌بیند و قصد دارد آنچه را که لازم است برای کاهش تورم به هدف 2 درصدی خود انجام دهد. به طور کلی، شهادت رئیس پاول به دیدگاه فعلی ما اعتبار می دهد که FOMC احتمالاً افزایش 75 واحدی ژوئن را با افزایش 75 واحدی در جلسه بعدی در ماه جولای دنبال خواهد کرد. علاوه بر این، اظهارات پاول در این هفته به شواهدی اضافه می‌کند که در حالی که افزایش 75 واحدی به احتمال زیاد رایج نخواهد شد، FOMC به افزایش نرخ وجوه فدرال با سرعتی سریع در ماه‌های آینده ادامه خواهد داد.

در حالی که شهادت رئیس پاول عمدتاً بدون شگفتی بود، او اذعان داشت که تشدید سیاست پولی به منظور کاهش تورم ممکن است منجر به رکود شود. ارزیابی کنونی ما این است که رکود اقتصادی که در مقطعی در دو سال آینده اتفاق می‌افتد، بیشتر محتمل است. حتی اگر فدرال‌رزرو به شدت سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را اعمال نمی‌کرد، تورم با سرعتی در حال اجرا است که در 40 سال گذشته مشاهده نشده است و در نهایت مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها با یک دوره با محیط هزینه‌های بالاتر پاسخ خواهند داد. ترازنامه‌های خانوارها و شرکت‌ها در حال حاضر به شکل ثابتی باقی مانده‌اند، به این معنی که اگر رشد اقتصادی به محدوده منفی سقوط کند، احتمالاً نسبتاً سطحی و کوتاه‌مدت خواهد بود. در آخرین به‌روزرسانی پیش‌بینی ‌ما، برآورد خود را برای تولید ناخالص داخلی واقعی در سال 2023 کاهش دادیم و اکنون پیش از مثبت شدن رشد در سه‌ماهه پایانی سال، انتظار کاهش ملایمی را در سه‌ماهه‌های دوم و سوم داریم.

در طول شهادت پاول، او چندین سوال از قانونگذاران در مورد وضعیت فعلی بازار مسکن مطرح کرد. در کنفرانس مطبوعاتی FOMC هفته گذشته، پاول اظهار داشت که مقامات فدرال رزرو به دقت افزایش اخیر در نرخ وام مسکن را زیر نظر دارند و شاید خریداران مسکن به بازنشانی نیاز داشته باشند. لحن شوم به نظر می رسید. با این حال، ما گمان می‌کنیم که پاول صرفاً پیشنهاد می‌کرد که بازار مسکن نیاز به بازگشت به وضعیت متعادل‌تری دارد که در آن عرضه بیشتر با تقاضا مطابقت دارد و رشد قیمت مسکن بیشتر با رشد درآمد مطابقت دارد.

این بیماری همه‌گیر باعث افزایش نیاز به فضای خانگی و افزایش تقاضا برای خانه های تک خانواده شد. در همین حال، موجودی خانه‌ها به پایین‌ترین حد تاریخی رسید. عدم تعادل عرضه و تقاضا قیمت مسکن را با سرعتی بسیار بالاتر از درآمد افزایش داده است و خانه ها را برای بسیاری از خریداران دور از دسترس قرار داده است.

هزینه‌های تامین مالی پایین نیز در ایجاد این نابرابری نقش داشته است و امید فدرال رزرو این است که نرخ‌های بهره بالاتر به رفع عدم تعادل کمک کند. افزایش شدید نرخ وام مسکن در حال حاضر باعث کاهش تقاضا برای خانه‌های تک خانواده شده است. فروش خانه‌های موجود در ماه می 3.4 درصد کاهش یافت که چهارمین کاهش ماهانه متوالی است. نکته‌ای که حائز اهمیت است، سرعت پایین‌تر خرید خانه باعث شده است که موجودی خانه‌ها اندکی افزایش یابد.

فروشندگان احتمالاً احساس کرده اند که پیک نزدیک است و عجله دارند تا خانه‌های خود را در بازار عرضه کنند. عرضه ماه، که مدت زمان لازم برای فروش کامل موجودی ها را با سرعت فروش فعلی اندازه‌گیری می‌کند، در ماه می به 2.6 ماه رسید که بالاترین میزان از آگوست 2021 است. با این حال، عرضه ماه هنوز بسیار کمتر از 4 تا 6 ماه است. معمولاً نشان دهنده تعادل بازار مسکن است.

عقب نشینی در خرید خانه فقط به بازار موجود محدود نشده است. فروش خانه‌های جدید تا کنون به میزان قابل توجهی

در سال جاری کاهش یافته است و در هر یک از چهار ماه اول سال 2022 کاهش یافته است. این افزایش ماهانه سرعت فروش خانه های نوساز را 5.9 درصد کمتر از سرعت ثبت شده در می 2021 قرار می دهد. توضیح بازگشت ماه مه در فروش خانه های جدید این است که خریداران احتمالاً عجله داشتند تا قبل از افزایش هزینه های تامین مالی، نرخ وام مسکن نسبتاً مطلوبی را برای خرید بگیرند.

به طور مشابه، به نظر می رسد انتظارات برای نرخ های بالاتر باعث افزایش درخواست های وام مسکن برای خرید در هفته های اخیر شده است. درخواست‌های خرید در هفته منتهی به 17 ژوئن 7.9 درصد و در هفته منتهی به 10 ژوئن 8.1 درصد افزایش یافت. متأسفانه، بهبود اخیر در برنامه‌های خرید و فروش خانه‌های جدید هیچ تغییری در دیدگاه ما مبنی بر اینکه هزینه‌های استقراض بالاتر کاهش شدیدی را به همراه خواهد داشت، ندارد.  

تا آنجا که به اخبار اقتصادی بین‌المللی مربوط می‌شود، اساساً در این هفته «بیشتر تکراری» بود. از اروپا، شواهد فزاینده‌ای از کاهش تدریجی رشد در سراسر منطقه یورو و شواهد دیگری مبنی بر کند شدن رشد در بریتانیا وجود دارد. شاخصPMI  خدمات منطقه یورو بسیار بیشتر از حد انتظار از 56.1 در ماه می به 52.8 در ژوئن کاهش یافت. شاخص PMI خدمات آلمان به 52.4 وPMI  خدمات فرانسه به 54.4 کاهش یافت. شاخص PMI تولیدی منطقه یورو نیز در ژوئن بیش از حد انتظار کاهش یافت و به 52.0 رسید. با این حال، در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است کاهش محسوس‌تری در رشد در راه باشد، بررسی‌ها به فشارهای تورمی ادامه‌دار اشاره می‌کنند، در حالی که شاخص‌های قیمت نهاده و تولید همچنان در نزدیکی بالاترین رکورد هستند. در نتیجه، حتی با رشد اقتصادی آهسته‌تر در آینده، انتظار داریم 25 واحد افزایش اولیه نرخ سپرده از سوی بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست پولی ماه جولای آن صورت گیرد.

در بریتانیا، نظرسنجی‌های PMI ژوئن کمی بهتر از حد انتظار عمل کردند، اما همچنان با کاهش تدریجی رشد سازگار هستند. شاخص PMI خدمات ژوئن یک شگفتی صعودی بود و در 53.4 ثابت ماند، هرچند که پس از کاهش شدید در آوریل و می رخ داد. شاخص PMI تولیدی بریتانیا در ژوئن کمی بیشتر از حد انتظار کاهش یافت و از 54.6 در ماه می به 53.4 در ژوئن رسید. دقیقاً مانند منطقه یورو، نظرسنجی‌های PMI بریتانیا نیز حاکی از تداوم فشارهای تورمی بود، زیرا شاخص‌های قیمت ورودی و تولید کاهش یافتند اما نزدیک به بالاترین حد خود باقی ماندند. سایر داده‌های بریتانیا نیز با موضوع تورم بالا و کاهش رشد مطابقت داشت. بر اساس پیش‌بینی‌ها، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه می بریتانیا کمی افزایش یافت و به 9.1 درصد رسید، در حالی که خرده‌فروشی در ماه می 0.5 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت و افزایش ماه آوریل خود را معکوس کرد.

در کانادا، اخبار این هفته هم شامل رشد قوی و هم تورم سریع بود. خرده فروشی ماه آوریل 0.9% نسبت به ماه قبل افزایش یافت که کمی بیشتر از حد انتظار بود، در حالی که فروش مارس با افزایش 0.2% اصلاح شد. خرده فروشی واقعی نیز 0.9 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت و باعث شد سه ماهه دوم شروع خوبی داشته باشد. شاید مهم‌تر از آن، CPI کانادا در ماه می بیش از حد انتظار افزایش یافت. تورم کل نسبت به مدت مشابه سال قبل به 7.7 درصد افزایش یافت، در حالی که میانگین شاخص های تورم اصلی نیز به 4.7 درصد رسید. از آنجایی که اظهارات اخیر سیاستگذاران بانک مرکزی کانادا نیز راه را برای افزایش بیشتر نرخ باز کرده است، اکنون انتظار داریم که بانک کانادا در اعلام سیاست پولی خود در اواسط جولای، نرخ سیاستی خود را 75 واحد در ثانیه به 2.25 درصد افزایش دهد.

چشم‌انداز اقتصاد آمریکا در هفته آتی:

تقاضا برای کالاهای بادوام در مواجهه با مشکلات مداوم زنجیره تامین و نگرانی‌های اخیر از کندی قریب‌الوقوع، نسبتاً انعطاف‌پذیر باقی مانده است. جزء سفارشات جدید از شاخص تولید ISM در ماه مه به 55.1 افزایش یافت که نشان دهنده سرعت رشد سریعتر نسبت به آوریل است. هنگامی که داده ها در هفته آینده برای کالاهای بادوام چاپ می شوند، ما به دنبال بهبود مستمر در سفارشات هستیم، اما با سرعت 0.2 درصد کمتر در بعد ماهانه.

سفارشات حمل و نقل، که به طور سنتی از ماه به ماه نوسان دارند، احتمالاً برآوردهای کلی سفارش را کاهش می دهند. میزان فروش خودرو به عمده‌فروشان در ماه مه به پایین‌ترین سطح در شش ماه گذشته رسید، زیرا این بخش همچنان یکی از شدیدترین بخش‌هایی است که تحت تأثیر چالش‌های عرضه قرار دارد. داده‌های بوئینگ همچنین نشان می‌دهد که تنها ۲۳ سفارش ناخالص هواپیمای جدید در ماه گذشته، تقریباً نیمی از سفارش‌های ثبت‌شده در ماه آوریل است. بدون احتساب حمل و نقل، ما انتظار داریم که سفارشات کالاهای بادوام با سرعت 0.4% در آوریل ثابت بماند.

آنچه برای تولید کلی مهم است، جزء اصلی محموله کالاهای سرمایه ای است که آخرین نشانه ما را از نحوه نگهداری هزینه های تجهیزات برای سه ماهه دوم به ما می دهد. در ماه آوریل، محموله‌های سرمایه اصلی به نرخ متوسط سالانه سه ماهه 10.8 درصدی کاهش یافت. اما در نظر گرفتن قیمت‌های بالاتر برای تجهیزات سرمایه‌ای نشان‌دهنده نزولی بیشتر این برآورد است.

شاخص تولید ISM در ماه می با افزایش سفارشات و انباشته‌ها با سرعت بیشتری، اما در شرایطی که تحویل تامین‌کنندگان به تدریج بهتر می‌شود و فشار قیمت از نظر مادی کاهش نمی‌یابد، نتایج متفاوتی را در بخش تولید ارائه کرد. ما به دنبال کاهش ملایمی هستیم که شاخص کل در ژوئن از 56.1 در ماه می به 55.2 برسد، زیرا عرضه همچنان دردسرساز است و احتمالاً سفارشات نشانه هایی از ضعیف شدن را نشان می دهد.

ما همچنان به گزارش برای مطالعه زودهنگام در مورد چگونگی حفظ تقاضا در این بخش نگاه می کنیم و توجه ویژه ای به نحوه توسعه بخش سفارشات جدید در ماه های آینده خواهیم داشت. رکورد عقب ماندگی تولیدکنندگان، آن‌ها را مشغول نگه می‌دارد، زیرا آنها می‌توانند نهاده‌ها را حتی با کاهش تقاضا به دست آورند، که از نظر ما دلیلی است که ارزش سرمایه در یک اقتصاد در حال کند شدن به‌عنوان نقطه درخشانی باقی می‌ماند. از آنجایی که سفارش‌ها پس از ارسال در حساب‌های تولید ناخالص داخلی شمارش می‌شوند، انجام کارهای عقب افتاده می‌تواند به حفظ سرمایه‌گذاری تجهیزات برای مدتی کمک کند، حتی زمانی که تقاضا شروع به کاهش می‌کند. فراتر از سفارشات، ما بر اجزای مرتبط با عرضه تمرکز خواهیم کرد. گیج فشار ما نشان می‌دهد که پیشرفت فزاینده‌ای وجود داشته است، اما زنجیره‌های تامین عملکرد روان هنوز فاصله دارند.