فرا اعتمادی

 مقدمه :

علم اقتصاد برای انکه بتواند رفتار افراد را یا حتی روند بازار بهتر تو جیه کند  تحقیقات را روی علوم دیگر مانند جامعه شناسی عصب شناسی و حتی روانشناسی بسیار مورد توجه و مطالعه واقع شده است که فرا اعتمادی یا اعتماد بیش از حد می باشد که می  توان گفت که فرا اعتمادی یک اعتماد بی اساس به خود و توانایی های شناختی خود می باشد که در ادامه بطور کا مل تحلیل و بررسی در این رابطه انجام می دهیم.

مفهوم فرا اعتمادی  

اگر بخواهیم یک دید کلی از مفهوم فرا اعتمادی داشته باشیم می توان این گونه بیان کرد که به عنوان یک اعتقاد بیش از اندازه به توانایی ها  قضاوت ها  استدالال های فرد خلاصه کرد. محققان فرااعتمادی را در مجموعه ی و سیعی از بررسی ها و آزمایشات روانشناسانه قرار دادن که نشان می دهدکه افراد هم در مورد توانایی های خود در پیش بینی و هم درمورد دقت که در اختیار آنان قرار میگیرد بیش از حد انجام می دهد . یک مثال بارز از فردی که باداشتن اعتماد بیش از حد و نداشتن اطلاعات و علم کافی وارد بازار مالی شده و این باعث ضرر و از دست دادن سرمایه ی فرد می شود.

 عوامل فرا اعتمادی:

1 اعتقاد بیش از حد بی اساس نسبت به توانایی خود در شناسایی سهام شرکت ها بلقوه :

بسیاری از سرمایه گزاران بیش از حد مدعی اند که استعدادی که دارند بیش از حد متوسط می باشد که این عامل باعث می شود که حتی بدون آن که تحلیلی انجام بدن وارد معامله بشوند و یا برای هیجان بیش از اندازه باعث از دست رفتن سرمایه ی خود بشود.

2 معاملات مکرر(حجم):

زمانی که معاملات حجم بسیاربالایی را نشان می دهد بهترین توصیه با ان شخص این است که ان شخص سوابق معاملات خود را مرور کند این عمل باعث می شود که ضرر خود را داخل بازار کاهش پیدا کند و بطور کنترل شده  معاملات خود  را انجام دهید.

3 درک ریسک ازدست دادن سرمایه:

سرمایه گذاران بیش از مطمین  به ویژه ان ها که مستعد به اعتماد بیش از حد در بیش بینی هستند ریسک ضرر کردن را معاملات را در نظر نمیگیرند و این باعث می شود اصل سرمایه را از دست می دهند.

3عامل که باعث کنترل فرا اعتمادی می شود

مدام بازخورد بگیرید:

روی تاریک ما جرا زمانی است که شما شروع میکنید  به یاد گیری یک مهارت وبا بدست آوردن علم خیلی کم تصور میکنید متخصص آن مهارت شده اید . یک شریک یا یک دوست خوب شمامی تواند با باز خورد صادقانه ی خود به شما کمک کند که اعتماد به نفس خود را متعادل نگه دارید  بعلاوه قبل از این که ایده جذاب شمارا وسوسه کند ضعف های خود را بررسی و عواقب بالقوه ی تصمیم گیری اشتباه را از نطرتان بگذرانید.

دور اندیشی بیشتری داشته باشید :

خیلی وقت ها کاری را شروع می کنیم و به این فکر می کنیم که زمان کمی در روز ازما اشغال می کند ولی زمانی که وارد ان کار میشویم که کل روز را در گیرآن کار شده ایم . اگر کاری را قرار هست زمان مشخصی تحویل دهیم در برنامه ریزی خود زمان بیشتری برای اتفاقات غیره منتظره بگذاریم و حتی می توان همین را برای سرمایه گذاری هم استفاده کرد.

در چیزهایی که نمیدانیم تامل کنیم :

وقتی شما یک هدف جدیدی را انتخاب و خیلی راحت هیجان زده شوید و ممکن است پیش خودتان خیال پردازی کنید میکنید که جریانات به چه منوالی پیش خواهد رفت  درست هست که این احساس مارا تر غیب می کنند در مسیر تازه ایی  قدم بگذاریم ولی واقعیاتی که از قلم می افتند می توانند تمام رویا های مارا به باد دهند .مثلا بسیاری افراد با دیده ی تحسین به مدال طلا المپیک نگاه می کنند اما یک سری افراد برای بدست آوردن این جایگاه سختی هایی گذارانده. اگر می خواهید کاری را انجام بدهید اول فکر کنید چه پیش نیازی لازم دارد و برای پرسیدن به این اهداف باید چه قدم هایی باید برداریم.

تحقیقات انجام شده در رابطه با فرااعتمادی             

مطالعات بسیاری سو گیری مربوط به فرااعتمادی سرمایه گذاران را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده است. ما در این بخش تحقیق برجسته ای را مورد تو جه قرار خواهیم داد که اجزای فرااعتمادی در پیش بینی و اطمینان را بررسی کرده است. پرفسور اودن و پرفسور باربر طی تحقیقی در دانشگاه کالیفرنیا مبادلات سرمایه گذاری 35 هزار خانوار در دوره زمانی 1997-1991 را که با یک موسسه کار گزاری بزرگ کار می کردند مورد مطالعه قراردادند نتایج در سال 2001 در مقاله ای تحت عنوان (پسرها پسرخواهند بود). جنسیت  فرااعتمادی و سرمایه گذاری در سهام عادی منتشر شد. انها در این تحقیق رابطه با فرا اعتمادی با جنسیت و تا ثیر آن بر عملکرد پر تفوی را مورد بررسی قرار دادند. سرمایه گذاران بیش از حد مطمين این احتمال را که ارزیابی های شخصی آنان ازارزش اوراق بهادار درست تر و دقیق تر از ارزیابی های دیگران است که بیش از اندازه تخمین می زنند. سرمایه گذاران عقلایی صرفا برای اطلاعاتی هزینه میکنندکه مطلوبیت مورد انتطار انها را افزایش می دهند  این فراد عقاید غیر واقع گرایانه در مورد میزان بازده خود و دقت اورد این بازده داشته و برای کسب اطلاعات منابع زیادی هزینه می کنند باربر و اودن نشان دادن که سرمایه گذاران بیش از حد مطمين دقت اطلاعات خود وبه تبع ان مورد انتظار نیز تمایل به انجام معامله نشان میدهند. مدل های فرااعتمادی سرمایه گذاری پیش بینی می کند.

به دلیل آنکه مردان نسبت بع زنان فرااعتمادی بیشتردارند معاملاتشان بالاتر بوده و عملکرده آنان پایین تر از زنان است همچنین این تحقیق نشان داداگر افراد (هم زنان و هم مردان)پرتفوی ابتدای دوره خود را در تمام طول سال (بدون تغییر)نگهداری می کردند بطور متوسط عملکرد بهتری حاصل می شد . سهامی که توسط مرد ها خریداری می شود در مقایسه با فروش های انان تا 20 درصد برای هر ماه  عملکرد ضعیف تر داشته است. درمورد زنان 17 درصد در ماه است.

این تحقیق (فرااعتمادی)را به عنوان یک عامل خطر ساز در مدریت دارایی معرفی میکند. محققین متوجه شدن که افراد حدود 70 درصد از سرمایه گذاری های خود در سهام عادی را در طول یکسال تغییر می دهند .صندوق های مشترک  سرمایه نیز نرخ تغییر مشابهی دارند. با این وجود ان دسته از افراد و صندوق مشترک سرمایه گذاری بیشترین معامله را انجام داده اند  کمترین بازده را بدست اورده اند.این دو محقق عقیده دارند یک تو ضیح ساده اما قوی برای حجم بالای در بازار مالی وجود دارد و ان فرااعتمادی است.

Why Study Psychology? | Should I Study Psychology?

سخن آخر                          

همانطور که مشاهده کردید تشخیص توانایی های فرد کار اسانی نیست ودرعین حال ناآگاهی می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد اولین قدم برای مبارزه با چنین مشکلاتی   این است که تشخیص بدهیم اعتماد به نفس کاذبی داریم و تصدیق این موضوع به ما کمک می کند که در مورد شرایط کنونی و قدم هایی که باید در اینده برداریم به دیدگاه بهتری برسیم . اعتماد به نفس مانند یک ترازو است اگر بیش از حد به خودت مطمین باشید در معرض تصمیمات نادرستی قرار میگیرید.که عواقبی نا گواری دارند اگر هم خودتان را دست کم بگیرید هرگز جرِعت نمی کنید کار جدیدی را امتحان کنید. ولی اگر برای رویداد های غیره منتظره برنامه ریزکنیم و برای ورود به بازار های مالی یا هر مهارتی که نیاز به اموزش ببنیم و زمان بگذاریم  می تواانیم  سطح مناسبی از ان را برای پیشرفت در زندگی پیدا کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید