رکورد زنی تورم در آمریکا

تورم آمریکا به 9.1% رسید، بالاترین رقم از سال 1981. انتظارات برای ورود اقتصاد ایالات متحده به رکود در اوایل سال آینده بیشتر شده است. سیگنال‌های کاهش سرعت در سراسر بخش‌ها شروع به خودنمایی می‌کنند. احساسات تجاری و مصرف‌کننده تضعیف شده، مخارج واقعی مصرف‌کننده ضعیف شده، فعالیت مسکن متوقف شده و سرمایه‌گذاری تجاری در پاسخ به آن کاهش یافته است. با این حال، رشد اشتغال قوی و درآمد ناخالص داخلی خوب نشان می دهد که اقتصاد ایالات متحده هنوز وارد رکود نشده است. پیش‌بینی می‌شود که تولید در طول سال جاری رشد متوسطی داشته باشد، قبل از اینکه برای سه فصل متوالی در سال آینده منقبض شود.

شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژوئن قوی تر از حد انتظار بود و در طول ماه 1.3 درصد افزایش یافت. قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.1 درصد افزایش یافته است که یک چرخه جدید دیگر را نشان می دهد. بدون احتساب مواد غذایی و انرژی که تمایل به نوسانات بیشتر دارند، قیمت مصرف کننده 0.7 درصد افزایش یافت. تورم کالاهای اصلی به دلیل افزایش شدید قیمت خودرو و پوشاک، 0.8 درصد افزایش یافت. خدمات اصلی به دلیل خدمات حمل و نقل، سرپناه و مراقبت های پزشکی 0.7 درصد افزایش یافت.

فراتر از اجزای اصلی CPI، انرژی با افزایش 11.2 درصدی بنزین، 7.5 درصد در طول ماه افزایش یافت. با این حال، از اواسط ژوئن، قیمت بنزین کاهش یافته و قیمت گاز طبیعی داخلی نیز کاهش یافته است. در مجموع، انتظار داریم که CPI انرژی در ماه جولای به صورت ماهانه کاهش یابد. در شاخص قیمت تولیدکننده برای تقاضای نهایی که به طور جداگانه منتشر شد، قیمت خدمات حمل و نقل و انبارداری در ژوئن 0.8 درصد افزایش یافت که یک گام بزرگ از میانگین 3.4 درصدی آن در سه ماه گذشته بود. کاهش هزینه‌های انرژی و حمل‌ونقل به بخش کشاورزی کمک می‌کند و رشد قیمت مواد غذایی را در نیمه دوم سال کاهش می‌دهد.

آیا خرده‌فروشی حقیقی کاهش یافته است؟ کسب و کارهای کوچک به شدت تاثیر تورم را احساس کرده اند. سهم صاحبان مشاغل کوچک که از افزایش هزینه ها به عنوان مهمترین مشکل خود یاد می کنند در ماه ژوئن به بالاترین حد خود از اواخر سال 1980 رسیده است. در حالی که در سال گذشته زمانی که اقتصاد اوج گرفته بود انتقال هزینه های بالاتر به مصرف کنندگان آسان تر بود، بسیاری از مشاغل روزگار سخت تری را سپری می کنند. انتقال هزینه های امروز و بی میلی فزاینده مصرف کنندگان به افزایش قیمت ها، حاشیه سود را تحت فشار قرار داده است و باعث کاهش اعتماد در بین صاحبان مشاغل شده است. شاخص خوش‌بینی کسب‌وکارهای کوچک NFIB در ژوئن با 3.6 واحد کاهش به 89.5 رسید که پایین‌تر از پایین‌ترین حد در آوریل 2020 است.

گزارش خرده فروشی این هفته شواهد بیشتری از کاهش قدرت خرید مصرف کننده ارائه کرد. فروش در ماه ژوئن 1.0 درصد افزایش یافت. با این حال، پس از اعمال تعدیل تورم، ما تخمین می‌زنیم که خرده‌فروشی واقعی در طول ماه 1.0% کاهش یافته است. اساساً، مصرف‌کنندگان بیشتر هزینه می‌کنند و مقدار کمتری نصیبشان می شود.

 تولیدکنندگان نیز فشار هزینه های بالاتر را احساس می کنند. تولید صنعتی در ماه ژوئن به طور غیرمنتظره ای 0.2 درصد کاهش یافت. فعالیت‌های تولیدی برای دومین ماه متوالی کاهش یافت و بازنگری‌های نزولی نسبت به داده‌های گذشته حاکی از کاهش سرعت تولید است.

 داده‌های تازه در مورد انتظارات تورمی بلندمدت که به پایین‌ترین میزان در یک سال کاهش یافته است، باعث می‌شود که فدرال رزرو در نشست سیاست بعدی خود در 27 جولای، نرخ بهره را تا 100 واحد در ثانیه افزایش دهد.

رشد تعجب‌آور اقتصاد بریتانیا. رشد اقتصادی بریتانیا در ماه می با افزایش 0.5 درصدی تولید ناخالص داخلی پس از کاهش 0.2 درصدی در ماه آوریل، همه را شگفت زده کرد. با نگاهی دقیق تر، دستاوردهای مثبتی در ساخت و ساز، تولید صنعتی و تولید وجود داشت. محرک اصلی، رشد بخش خدمات بود. با این حال، به نظر می‌رسد که شکاف‌هایی در اقتصاد، به‌ویژه در مورد بخش مصرف‌کننده، شروع به نمایان شدن کرده است. محصولات خدمات مصرف‌کننده برای یک ماه دیگر کاهش یافت و اکنون 4.7 درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری است، تجارت خرده‌فروشی نیز بر خدمات مصرف‌کننده تأثیرگذار بود، اما این امر تا حدی با برخی از دستاوردهای فعالیت‌های مرتبط با سفر جبران شد.

به طور کلی، اشاراتی وجود دارد مبنی بر اینکه تورم در بالاترین حد خود در 40 سال گذشته درآمد خانوارها را تحت فشار قرار داده است. در حالی که اقتصاد بریتانیا در ابتدای سال جاری انعطاف‌پذیری نشان داد، اما نشانه‌هایی از نزدیک شدن به کندی معنی‌دارتری را مشاهده می‌کنیم.

ما انتظار داریم که تورم بالا همچنان بر درآمدهای واقعی، هزینه های مصرف کننده و رشد کلی تاثیر بگذارد. در نتیجه، ما پیش‌بینی می‌کنیم که اقتصاد بریتانیا تا اوایل سال آینده وارد رکود شود، که با رکود ایالات متحده در آغاز سال 2023 همزمان می شود. انتظار می رود که در جلسات آتی در ماه های آگوست، سپتامبر و نوامبر، یک سری ثابت افزایش نرخ سیاستی 25 واحدی در ثانیه افزایش یابد، که نرخ بهره را تا پایان سال 2022 به 2.00 درصد افزایش می دهد.

در سال 2023، ما انتظار داریم بانک انگلستان در نهایت شروع به کار کند و با کاهش تورم و توقف رشد اقتصادی، نرخ سیاستی خود را کاهش می دهد.

سورپرایز بانک مرکزی کانادا. بانک مرکزی کانادا در نشست سیاست پولی خود در ماه ژوئیه یک افزایش فوق‌العاده 100 واحدی ارائه کرد که نرخ بهره را به 2.50 درصد رساند و نشان‌دهنده افزایش بیشتر نرخ در آینده بود.

بیانیه همراه تاکید کرد که اقتصاد “به وضوح در تقاضای مازاد” است، با تورم بالا که در بسیاری از بخش‌ها گسترش می‌یابد و احتمالاً برای مدت طولانی‌تری از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت ادامه خواهد داشت.

همه اینها بر تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره تاکید می کند، زیرا سیاستگذاران معتقدند این امر پیامدهای بلندمدت رشد اقتصادی را کاهش می دهد.

در مقابل این پس‌زمینه، بانک مرکزی پیش‌بینی تورم خود را افزایش داد و پیش‌بینی رشد خود را کاهش داد. بانک مرکزی اکنون انتظار دارد که CPI در ماه‌های آینده به 8 درصد برسد و در پایان سال 2022 به 7.5 درصد کاهش یابد، به ویژه تا پایان سال 2024 به 2 درصد برنگردد.

  این بیانیه همچنین به افزایش ریسک مارپیچ قیمت دستمزد و در نتیجه رکود اشاره کرد که احتمال افزایش آن با ماندن طولانی تر تورم بالاتر از هدف افزایش می یابد.

پیش بینی ما این است که BoC در سپتامبر 50 واحد در ثانیه افزایش داشته باشد و چرخه انقباض پولی خود را تا پایان سال 2022 با دو افزایش 25 واحدی در سه ماهه چهارم پایان دهد و نرخ سیاست را تا پایان سال 2023 به 3.50 درصد برساند.

با کاهش رشد، ما همچنین انتظار داریم که بانک کانادا کاهش نرخ بهره را در نیمه دوم سال 2023 آغاز کند.

بانک مرکزی نیوزلند نیز در نشست سیاست پولی ماه جولای خود نرخ بهره را افزایش داد و نرخ رسمی نقدی را 50 واحد در ثانیه به 2.50 درصد رساند. پس از سومین افزایش نیم درصدی متوالی، RBNZ نشان داد که این کار هنوز انجام نشده است – انقباضات پولی بیشتری هنوز در راه است.

در مواد همراه، بانک مرکزی قدرت در مخارج داخلی را که توسط روندهای نیروی کار منعطف و ترازنامه های قوی خانوار حمایت می شود، تشریح کرد، اما همچنین به عدم تعادل بین مخارج و تقاضای سرمایه گذاری در مقابل ظرفیت عرضه اشاره کرد که باعث تورم گسترده و پایدار می شود. در واقع، تورم در نیوزیلند نسبت به سال گذشته 6.9 درصد افزایش یافته است که سریعترین نرخ در 32 سال گذشته است. کمیته تاکید کرد که ریسک‌های صعودی کوتاه‌مدت برای تورم و همچنین ریسک‌های نزولی میان‌مدت برای فعالیت‌های اقتصادی، همراه با عدم اطمینان در نحوه واکنش خانوارها به سیاست‌های پولی سخت‌تر وجود دارد. در نهایت، RBNZ اظهار داشت که بهترین راه رو به جلو این است که به “افزایش سریع OCR تا زمانی که مطمئن شود شرایط پولی برای محدود کردن انتظارات تورمی و رساندن تورم قیمت مصرف کننده به محدوده هدف کافی است، کافی است.” به‌طور قابل‌توجه، RBNZ اعلام کرد که آماده است تا زمانی که پویایی عرضه و تقاضا به تعادل برسد، OCR به سطح پایین‌تر و خنثی‌تری بازگردد، مطابق با پیش‌بینی‌اش برای کاهش تدریجی نرخ در سال 2024.

ما انتظار داریم که RBNZ در ماه اوت 50 bps افزایش نرخ دیگر را ارائه دهد و OCR را به 3.00 درصد برساند. سپس پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی چرخه انقباض پولی خود را با دو افزایش ۲۵ واحدی در هر دو ماه اکتبر و نوامبر به پایان برساند و OCR را تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۳.۵۰ درصد برساند.