استراتژی آسیایی بایدن

نشانه‌های رکود شروع به ظهور می‌کنند. از ابتدای سال، نرخ‌های وام مسکن افزایش یافته است، به طوری که میانگین نرخ بهره 30 ساله برای وام مسکن با نرخ ثابت از میانگین 3.45 درصد در ژانویه به تقریبا 5.0 درصد در آوریل افزایش یافته است. شاید تعجب‌آور نباشد که به نظر رسد فروش خانه تحت فشار نرخ‌های بهره بالاتر کاهش می‌یابد. این هفته، اداره سرشماری گزارش داد که فروش خانه های جدید در ماه آوریل 16.6 درصد کاهش یافته است. کاهش ماه آوریل شدیدترین انقباض ماهانه از ژوئیه 2013 است، سقوطی که همزمان با افزایش نرخ وام مسکن به دنبال اظهارات فدرال رزرو در مورد انقباض سیاست های پولی آتی و در نتیجه تیپرینگ سریع‌تر بود. سرعت سالانه 591000 واحدی فروش مسکن، کندترین سرعت از آوریل 2020 بوده است، زمانی که فروش با شروع همه‌گیری متوقف شد. در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که کاهش فروش را به دلیل محدودیت های عرضه که تولید خانه های جدید را محدود می کند و تکمیل پروژه را به تاخیر می اندازد، دانست اما در چند ماه گذشته یک عقب نشینی آشکار در تقاضای خریداران وجود داشته است. فروش خانه معلق، قراردادهای امضا شده را اندازه گیری می کند و فروش موجود را یک یا دو ماه افزایش می دهد، بنابراین کاهش بیشتر در فروش خانه در آینده ظاهر می شود.

اقتصاد ایالات متحده کوچک شده است. با توجه به کاهش نرخ سود در بازار مسکن، به نظر می رسد به طور فزاینده ای محتمل است که بخش مسکونی به عنوان یک عامل کشنده بر رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در سه ماهه دوم تا 2022 عمل کند.

دومین برآورد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول 2022 این هفته منتشر شد. در مجموع، داده های تجدید نظر شده نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده با نرخ سالانه 1.5٪ کاهش یافته است که نشان دهنده یک تجدید نظر نزولی جزئی نسبت به برآورد “پیشرفت” 1.4٪ گزارش شده در ماه گذشته است.

داده های اصلاح شده همچنان نشان می دهد که دو جزء مخارج، یعنی موجودی ها و صادرات خالص، تا حد زیادی مسئول کاهش تولید ناخالص داخلی واقعی در سه ماهه اول بوده اند. با این حال، بازنگری‌ها نشان می‌دهد که هزینه‌های واقعی مصرف شخصی در سه ماه اول سال با سرعت کمی قوی‌تر رشد کرده است، که نشان‌دهنده سرعت انعطاف‌پذیر هزینه‌ها در بخش‌های «هسته» اقتصاد است.

واگرایی بین رشد در هزینه و درآمد. مخارج شخصی در طول ماه 0.9 درصد افزایش یافت که کمی بیشتر از برآوردهای اجماع بازار بود. علاوه بر این، اصلاحات رو به بالا در داده های ماه مارس نشان می دهد که هزینه ها در ماه مارس به میزان قابل توجهی 1.4 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، درآمد شخصی 0.4 درصد افزایش یافت که کمی کندتر از حد انتظار بود. واگرایی بین رشد در هزینه و درآمد به این معنی است که مصرف کنندگان احتمالاً برای خرید به اعتبار متکی هستند یا از پس انداز استفاده می کنند. نرخ پس انداز در آوریل به 4.4 درصد کاهش یافت که پایین ترین سطح در 14 سال گذشته است.

با این حال، سرعت بالای هزینه‌ها اخیراً نشانه آن است که رسیدن به بالاترین نرخ تورم در 40 سال گذشته برای از بین بردن خرج‌کرد کامل مصرف‌کنندگان کافی نیست. با تعدیل قیمت‌های بالاتر، هزینه‌های واقعی در آوریل 0.7% افزایش یافت و افزایش گزارش اولیه مارس تا 0.5% اصلاح شد. همانطور که اشاره شد، با ادامه کاهش تورم در ذخایر پس‌انداز خانوار، هزینه‌های مصرف‌کننده کاهش می‌یابد. شاخص تعدیل PCE نسبت به سال قبل 6.3 درصد افزایش داشت، در حالی که معیار اصلی 4.9 درصد افزایش یافت. کاهش تورم اصلی PCE، که هنوز به طور قابل توجهی بالاتر از هدف فدرال رزرو است، به این دیدگاه اعتبار می‌دهد که فدرال رزرو به شدت سیاست های پولی را برای کاهش تورم ادامه خواهد داد.

بانک مرکزی هاوکیش نیوزلند به افزایش نرخ بهره ادامه می دهد.

پس از افزایش 50 واحدی نرخ بهره در آوریل، بانک مرکزی نیوزلند (RBNZ) در نشست سیاست پولی خود در ماه می، نرخ بهره را 50 واحد در ثانیه افزایش داد و به 2.00 درصد رساند. سیاستگذاران بر تعهد خود برای بازگرداندن تورم به محدوده 1 تا 3 درصد تأکید کردند و اشاره کردند که برای حمایت از ثبات قیمت و اشتغال به تشدید بیشتر نیاز است. به نظر ما، زبان جنگ طلبانه این بیانیه راه را برای افزایش نرخ 50 واحدی در ثانیه در آینده هموار می کند. پیش‌بینی‌های به‌روزشده از RBNZ نشان‌دهنده برنامه افزایش سریع نرخ بهره، و همچنین تورم بالاتر و پایدارتر است. بانک مرکزی اکنون شاهد است که نرخ رسمی نقدی در پایان سال جاری به 3.4 درصد در مقایسه با 2.2 درصد قبلی رسیده است و اکنون تورم CPI را به 7.0 درصد در سه ماهه دوم تا 2022 در مقایسه با اوج قبلی 6.6 درصد در سه ماهه اول تا 2022 می بیند. با توجه به پیش‌بینی‌های به‌روز شده و اظهارنظرهای تندرو، ما اکنون انتظار دو افزایش 50 واحدی دیگر در ماه‌های ژوئیه و آگوست را داریم و به دنبال آن افزایش 25 واحدی نرخ بهره در ماه‌های اکتبر و نوامبر، که نرخ سیاستی را در پایان سال 2022 به 3.50 درصد می‌رساند. اگر رشد اقتصادی انعطاف پذیر باشد و تورم به طور مداوم بالا بماند، انقباض بیشتر پولی را رد نمی کند. در حال حاضر، ما هیچ کاهش نرخی را در افق پیش‌بینی خود پیش‌بینی نمی‌کنیم.

کاهش شاخص مدیران خرید ناحیه اروپا

نظرسنجی های این هفته PMI آخرین بینش را در مورد چگونگی وضعیت برخی از اقتصادهای کلیدی اروپا ارائه می دهد و نشان دهنده ثروت های متفاوت در سراسر منطقه است. شاخص‌های PMI منطقه یورو کاهش خفیفی را گزارش کردند که حاکی از کاهش اندک حرکت است، هرچند به سطوحی که در محدوده رشد باقی می‌مانند. شاخص PMI خدمات منطقه یورو در ماه مه بیش از حد انتظار کاهش یافت و به رقم قابل احترام 56.3 رسید، در حالی که با توجه به برخی از اقتصادهای بزرگتر منطقه، PMI خدمات آلمان نیز به 56.3 و PMI خدمات فرانسه کاهش یافت و به 58.3 رسید. برای بخش تولید، PMI منطقه یورو به 54.4 سقوط کرد، با کاهش در PMI تولیدی فرانسه، اما در حالی که PMI تولیدی آلمان به طور کلی ثابت بود. بررسی‌های PMI همچنین نشان داد که فشارهای قیمت ورودی و خروجی همچنان پابرجا هستند. با توجه به روندهای معقول در فعالیت ها و فشارهای مداوم قیمت ها، می بینیم که بانک مرکزی اروپا در مسیر ارائه یک افزایش اولیه نرخ سپرده در نشست سیاست پولی ماه جولای خود قرار دارد.

 احتمال وقوع رکود شدید در بریتانیا

با این حال، برای بریتانیا، نظرسنجی‌های PMI نشان می‌دهد که اقتصاد ممکن است دچار کندی شدیدتری شود. مهمتر از همه، PMI خدمات ماه مه از 58.9 در آوریل به 51.8 کاهش یافت، در حالی که PMI تولیدی ماه می نیز به 54.6 کاهش یافت. بررسی‌ها کاهش سفارش‌های جدید و کاهش سفارش‌های صادراتی را نشان داد، در حالی که اجزای قیمت بررسی‌ها در سطوح بالا باقی ماندند که نشان‌دهنده فشارهای تورمی مداوم است. با توجه به اینکه تورم بریتانیا در حال حاضر 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل است و احتمالاً سریع‌تر هم می‌شود، می‌بینیم که بانک مرکزی انگلیس به افزایش نرخ سیاستی خود به میزان 25 واحد در هر جلسه حداقل تا ماه اوت ادامه می‌دهد. با این حال، اگر کاهش سرعت در فعالیت خدمات به طور خاص ادامه یابد، ما همچنین انتظار داریم که بانک انگلستان در اواخر امسال به سرعت تدریجی افزایش نرخ تغییر دهد.

اوپک پلاس این هفته برای بحث در مورد افزایش تولید بیش از 432000 بشکه در روز در ماه جولای تشکیل جلسه می دهد. قیمت نفت خام در هفته گذشته در حال افزایش بود و WTI به بالاترین سطح 115.17 نزدیک شد که نزدیک به بالاترین حد در 2 ماه گذشته بود. با بازگشایی شانگهای پس از یک قرنطینه 2 ماهه، بسیاری انتظار افزایش تقاضا را دارند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در تلاش است تا تحریم نفت روسیه را نهایی کند که گفته می شود امیدواریم تا 31 می تکمیل شود. این امر باعث افزایش تقاضا از سایر مناطق جهان خواهد شد. با این حال، علیرغم مسائل مربوط به تقاضا، منابع اوپک پلاس قبلاً گفته اند که به انتظارات موجود 432000 بشکه در روز در نشست این هفته پایبند خواهد بود.

بایدن یک استراتژی خاص آسیایی را اعلام کرد

رئیس جمهور بایدن روز دوشنبه از چارچوب اقتصادی هند و اقیانوس آرام (IPEF) رونمایی کرد، توافقنامه ای بین دوجین کشور که حدود 40 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را با هدف همکاری در موضوعاتی مانند زنجیره تامین، انرژی پاک، قوانین دیجیتال و اصلاحات مالیاتی تشکیل می دهد.جزئیات دقیق این توافق نامشخص باقی مانده است و ارزیابی تأثیر اقتصادی در این مرحله را دشوار می کند. اما این توافق بخشی از اولین استراتژی ویژه آسیایی است که توسط دولت بایدن ارائه شده است.

آنچه ابلاغ شده است این است که کشورهای عضو تصمیم خواهند گرفت که در کدام زمینه ها با “تعهدات با استانداردهای بالا” درخواست شده حداقل در یکی از چهار زمینه ذکر شده قبلی در توافقنامه شرکت کنند. قابل توجه است که چین از نظر طراحی به توافق اولیه دعوت نشده است، زیرا امید این است که IPEF به مقابله با نفوذ چین در منطقه کمک کند. با این حال، اشاره شد که آرزوهایی وجود دارد که مسیری برای پیوستن سایر کشورها به این توافق در آینده مشخص شود. در نهایت، برخلاف توافقنامه مشارکت ترانس پاسیفیک که در دولت اوباما مورد مذاکره قرار گرفت و از دولت ترامپ خارج شد، IPEF شامل هیچ گونه کاهش تعرفه‌ها نمی‌شود، که معمولاً جزء اصلی چنین توافق‌هایی است. همچنین هیچ گونه دسترسی به بازار را مشخص نمی کند و بنابراین یک توافق تجارت آزاد محسوب نمی شود.

اندازه گیری اعتماد مصرف کننده توسط هیئت کنفرانس در ماه آوریل اساساً ثابت بود. شاخص وضعیت فعلی با 1.2 واحد کاهش به 152.6 واحد رسید، در حالی که مؤلفه انتظارات با 0.5 واحد افزایش به 77.2 رسید. اگرچه تورم و افزایش نرخ بهره مطمئناً در ماه‌های اخیر چالش‌هایی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است، بازار کار قوی به حفظ اطمینان کمک کرده است.

با نگاهی به آینده، انتظار می‌رود که اعتماد مصرف‌کننده در ماه می به 102.2 کاهش یابد که از 107.3 در آوریل کاهش یافته است. همانطور که در یک گزارش ویژه در سال گذشته توضیح دادیم، نظرسنجی اعتماد به شدت تحت تأثیر مسیر بازار کار است. در این راستا، سهم مصرف‌کنندگانی که شغل‌های فراوانی را گزارش می‌کنند با 1.5 درصد کاهش به 55.2 درصد در ماه آوریل رسیده است، هرچند که همچنان در نزدیکی رکورد این سری است. فرصت های شغلی در ماه مارس به بالاترین حد خود رسید، اما تقاضای نیروی کار اخیراً کاهش یافته است. در ترکیب با سیاست‌های پولی سخت‌تر و فشارهای مداوم قیمت‌ها، ما انتظار داریم که سرعت رشد اشتغال در ماه‌های آینده تعدیل شود (در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد)، که قرار است بر اعتماد اصلی مصرف‌کننده تاثیر بگذارد.